לוגיה – אחזקה פרו אקטיבית

לוגיה מציגה שירותים מקצועיים בתחום הטריבולוגיה (ענף מדעי וטכנולוגי העוסק בחקר תופעות החיכוך והשחיקה) כמו גם תכנון, אספקה והתקנה של מערכות סינון בהתאם לדרישות הלקוח. מערכות הסינון של לוגיה נבנו על העיקרון של מוצרי סינון מיקרוניים תוך מתן שרות אמין בתחום של תופעות החיכוך והשחיקה. שירותים המגוונים של החברה ומגוון המוצרים ממשיכים להתפתח תוך כדי מחקר במטרה לשפר את המוצר, ע"י הקשבה לדרישות הלקוח. המטרה בעיקר היא לעזור ללקוחות להאריך את חיי הציוד, להפחית כשלים ולהגדיל את טווח השרות ללא סיכון. כך מאפשרת לוגיה ליצור השפעה נכרת ומיוחדת על לקוחותינו.

השרות כולל מספר תחומים כגון:
– יעוץ בנושאי תופעות החיכוך והשחיקה
– לימוד ואימון על תופעות אלו
– שרותי מעבדה בתחום הטריבולוגיה – ניתוח שמנים
– סינון נוזלים
– תכנון, ייצור ואספקה של דלק מיוחד ומערכות סינון של חומרי סיכה

מה המשמעות של FLAC ?

F – דלק – fuel
L- חומרי סיכה -lube
A- אוויר – air
C- קירור – coolants

בלוגיה מאמינים שכדי לתפעל ולתחזק איזה שהוא סוג של מערכות על בסיס שמן הדבר הקריטי ביותר הוא לשמור את הדלק, הסיכה,האוויר והקירור במקום נקי ללא חומרים מזהמים. בנוסף, חשוב שהאנשים האחראים לתפעול ולתחזוקה יבינו הבנה מלאה איך ארבעת אלמנטים אלו: דלק, סיכה, אויר וקירור פועלים יחד כדי להבטיח תפקוד תקין של בעירה ותהליכי סיכה.

מה היא טריבולוגיה ?
טריבולוגיה מתייחס למחקר של חיכוך, שחיקה , סיכה וקשרים מכנים במיוחד בהקשר הנדסי ומכני. ההגדרה המדעית של טריבולוגיה היא : "אינטראקציה של משטחים בתנועה יחסית".
מכונות מורכבות מחלקים רבים אשר נמצאים במגע אחד עם השני. כמו למשל: מסבים, הילוכים,הינעים, ושסתומים אשר מתחככים אחד בשני על מנת לאפשר פעולה. כאשר שני משטחים באים במגע כמו למשל שן של תיבת הילוכים ברכבת נוסעים נוצר שפשוף של משטחים מתכתיים היוצר שחיקה, אשר גורם להעלאת החיכוך, מעלה את תצרוכת האנרגיה ובסופו של דבר מוביל להשבתת המכונה. כדי למנוע שחיקה של מרכיבים בזמן מגע וכדי להפחית חיכוך, דלק וחומרי סיכה, חייבים ליצור שכבה דקה מאוד של הגנה בין משטחים מתכתיים של המרכיבים השונים.

דוגמא:
דיזל לא נמצא רק כדי לגרום לבעירה ויצירת אנרגיה הדרושה לפעולת המכונה. למעשה, רק כ-30% עד 40% מהדלק המועבר לצילינדרים ע"י מזרקי הדלק נמצא בשימוש. החלק הארי של הדלק שנשאר ללא שימוש ממוחזר חזרה למכיל הדיזל אשר בו משתמשים לקרר ולנקות את המזרקים, השסתומים וחלקים אחרים של מערכת הדלק.

לכן, הדלק לא נמצא שם רק כדי לאפשר שריפה של אנרגיה אלא גם כדי:
• לשמש כחומר מסכך לסיכוך חלקים נעים של מערכת הדלק
• לשמש כחומר מקרר לקרר מזרקים, שסתומים וחלקים אחרים של מערכת הדלק.
• כאשר משתמשים באוויר נקי להשגת בעירה טובה יותר הוא מקרר את הדלק אשר אינו נמצא כרגע בשימוש עד אשר ייעשה בו שימוש בתהליך הבעירה.
• מצב של מסנני אויר חסומים או לא תקינים ישפיע לא רק על תהליך נכון של בעירה, אלא הוא ייצור גם נזק רציני למכונות ולמרכיביהן

לסיכום:
הבטחת שימוש בחומר הסיכה הנכון בתוך מכונה היא בעלת חשיבות מכרעת לשמירה על מצב והאמינות של המכונה. גורמים כמו מכונה, סוג היישום, עומס העבודה וסביבת פעולה מהווים כולם גורמים חשובים בבחירת החומר המסכך בין אם זה שמן או גריז להבטיח שהחלקים בתוך המכונה אכן מוגנים בזמן הפעלתה.

היישום המעשי של הטריבולוגיה בהקשר המכאני הנדסי והתחזוקתי מכונה לעתים קרובות "ניתוח שמן תעשייתי".

חומרי הסיכה בתוך המכונה צריכים להיות נדגמים ומנותחים במעבדה על בסיס תקופתי על מנת לאבחן את המצב של הסיכה ואת מצב המכונה ומרכיביה אשר נמצאים תחת הגנה. אם מסכך נמצא מזוהם או שהמבנה הכימי שלו מתחיל להתדרדר, או אם מרכיבים כמו מסבים מתחילים להישחק וגורמים לכניסת מרכיבים מתכתיים לתוך החומר המסכך, אז ניתוח שמן מעבדתי יציג את כל השינויים האלו שחלו במסכך.

תוכנית רגילה של דגימת שמן וניתוחו הינה אמצעי לניבוי מצב המכונה בתעשייה במיוחד כאשר מכונות הינן אלמנט קריטי בתהליך הייצור.

לוגיה תעניק תוכנית שירות ברמה עולמית של ניתוח שמן, שיכולה במהירות לתת מידע למהנדסי תחזוקה על מצבן של מכונות המפעל שלהם ולתת המלצות מדויקות עבור פעולות מתקנות, כגון תחליפים של רכיבים או חידוש חומר סיכה.

התוצאות של ניתוח שמן יכולות לקבוע את שחיקת הרכיבים, שחיקת המסבים, תוסף מדלל, מהילת דלק, דליפה של חומר מקרר, זיהום, חדירה של לכלוך , שחיקה של שסתומים פנימיים וכו'. כאשר משתמשים בניתוח שמן כחלק מתהליך תחזוקה פרו-אקטיבי התוצאות של דגימות השמן שנלקחות מאותן מכונות על פני תקופה של זמן יכולות לשמש להשגת תובנות לגבי תנאי ההפעלה של המכונה.

כל שינוי במצבה של המכונה , כגון התחלת שחיקה פנימית, יכול להיות מזוהה במהירות, וכן ניתן להעריך את הזמן עד למצב כשלון. דבר זה מאפשר לטכנאי התחזוקה לקבל החלטות מושכלות לגבי פעולות מתקנות.

לוגיה פיתחה מצב ניטור מיוחד ותוכנית שליטה בזיהומים הנקראת GUARD FLAC אשר הוכיחה את יעילותה בחיסכון של כ12-15% מתצרוכות הדלק ובחיסכון של כ-50% בחומרי הסיכה, הסינון ובתקציב המוקדש לתחזוקה בהתאמה.

בלוגיה אנו משתמשים בשנות ניסיון רבות בידע רב ובמומחיות בתחום הסינון המיקרוני. המטרה העיקרית שלנו היא לעזור ללקוחות ולשותפים שלנו להאריך את חיי הציוד המכאני ולמקסם את הביצועים שלו כך שיפעל במהירויות גבוהות יותר, בעומסי עבודה כבדים יותר ובסביבת עבודה קשה יותר לפעולה.

יישום והטמעת תוכנית GUARD FLAC הינה ערובה ודאית לא רק לחיסכון בשורה התחתונה של עלויות אחזקה ושיפור משמעותי באמינות הציוד אלא גם לסביבה נקייה ובטוחה יותר, אשר מושגת על ידי שימוש בחומרי הסיכה הטובים ביותר ובשיטת הסינון של לוגיה אשר באופן משמעותי מפחיתה את:

• צריכת הדלק
• פליטת גז רעיל לאוויר
• עקבות פחם
• צריכת חומרי סיכה
• צריכת מסננים

כל אלו עוזרים ללקוח ולתעשייה לתרום לסביבה.